Lezzet Yolculukları – Teos Park Restoran

Yaklaşık bir aydır yazmadığım lezzet yolculukları serime dönüyorum bu yazıyla. Yepyeni, bilinmedik bir mekanla döndü seri! Teos Park’tayız bu hafta.

Tamamen tesadüf bu mekanla karşılaşmam. Geçen Ege turunda, şartların o yönde gelişmesiyle Çeşme’den ayrılıp başka bir yere gitmeye karar vermiş ve Datça’ya doğru yola koyulmuştum. Yolda fark ettim dört saat araba sürmek istemediğimi. Ne de olsa iki gün önce İstanbul’dan neredeyse oniki saatlik, felaket bir yolculukla gelmiştim Çeşme’ye. Yol arkadaşım, İzmir-Çeşme otobanı üzerinde bir saat mesafede Teos antik kentine (Sığacık olarak da biliniyor) gitmeyi önerdi. Sonuçta Datça’da aradığımız, hafta içini sakin ve yayılarak geçirmek, saçma stresi atmak ve bol deniz-uykuyla enerji toplayıp sonraki haftasonu için bomba gibi Çeşme’ye dönmekti. Teos’ta da aynı şeyleri bulabilirmişiz; o zaman ne gerek var Temmuz sıcağında dört saat daha araba kullanmaya?!

Attık kendimizi Teos’a. Teos, Seferihisar ilçesinin (bildiniz, İzmir’in “Cittaslow” unvanlı, hayatın yavaş aktığı ilçesi) Sığacık beldesinde bir antik şehir. Etrafında, tatil kasabası diyebileceğimiz bir yapılanma oluşmuş zamanla. Güzel bir marinası, plajı ve yabancıların bizden çok daha iyi bildiği sörf, dalış ve yelken ortamı var.

Neyse, Teos’la daha fazla vakit kaybetmeyelim. Gidip, kendi gözlerinizle görün fırsatınız olursa. Teos’ta yemek konusunda çok fazla seçeneğiniz yok, küçük bir yer. İlk gece, kaldığımız yerin tavsiyesiyle marinada Burç Restoran’a gittik. Onu başka bir yazının konusu yapacağım. Sonraki gün, Teos Antik Kenti neymiş diye plajdan önce dolanırken Teos Park’ı gördük antik kent parkının içinde. Akşama gidilecek yer diye düşünüp, akşamına damladık hemen.

Mekan hakkında söyleyecek olumsuz bir şey gelmiyor aklıma. Çam ağaçları altında, Akkum plajına yukarıdan bakan şık bir restoran burası. Ambiyansı harika. Yemeğinizi ağaçların altında, gayet şık (bir o kadar da rahat) masalarda, ufka bakarak yiyorsunuz. Hatta yemekler gelmeden, şarabınızla salıncaklarda hafif hafif sallanarak, kendinizi ortamın dinginliğine bırakıyorsunuz. Müthiş stresli bir günden sonra gidilecek ideal yer! Aklınızda ne dert varsa, uçup gidiyor sessizliğin içinde..

Mekanın sahibi-işletmecisi Mustafa Uyal ve ailesi. Mustafa Bey, bugüne kadar gördüğüm en kibar, en beyefendi, müşterisini en iyi ağırlayan insan. Adamın sesinin tonu bile bambaşka. Seçkin bir zevki var ve mekana, yemeklere, içkilere ve işletmeye sonuna kadar yansıyor bu. Müşterilerle tek tek ve sanki eski dostlarıymış gibi ilgileniyor. Detaylara dikkat ediyor. Mesela, dağın başında diye tabir edebileceğimiz mekanda canım puro istedi; sigara bile bulmayı beklemiyorken, Mustafa Bey müşterileri için hazır bulundurduğu sekiz çeşit puroyu çıkardı önüme. Şarap kavı da beklenmedik derecede iyi; Mustafa Bey’in şarap bilgisi şaşırtıcı derecede genişti.  

Yemekler bizzat Mustafa Bey’in annesinin elinden çıkma.. Hepsi leziz. Özel olarak bir şey öneremeyeceğim; çünkü her şeyden yemeniz gerekiyor. Mezeler Ege-Girit usulü, hepsi çok güzel-leziz. Tek tek ve azar azar deneyin tüm mezeleri! Ara sıcaklardan sarmısaklı köfteyi tek geçiyorum. Götürün ne kadar kaldıysa, gittiğinizde! Ana yemeklerden her türlü ızgarayı yiyebilirsiniz. Pirzolası gayet iyiydi mesela!

Bu arada, biz kahvaltı için gitmedik; ama kahvaltısının da gayet iyi olduğunu duydum. Zaten, sırf ortam için gidilir kahvaltı kötü olsa bile.

Uzun lafı kısası, aç bile olmasanız sırf ortamı için gidin Teos Park’ta. Ağaçların altında; ister hamakta, ister salıncakta hafif hafif sallanarak için kıvamında soğutulmuş şarabınızı!

This post was written by

mushie – who has written posts on Mushie's Blog.

Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*